13 juli 2026

CeleRacing op het circuit van Polen

Een jaar bouwen, testen, overleggen en sleutelen. En dan sta je ineens op een echt racecircuit in Polen. Met twee teams reisden leerlingen van het Celeanum en Thorbecke Scholengemeenschap af naar de Shell Eco-marathon op de Silesia Ring in Kamień Śląski. Wij zijn ontzettend trots op alle leerlingen die zich het afgelopen jaar hebben ingezet. Samen hebben zij laten zien wat er mogelijk is met nieuwsgierigheid, doorzettingsvermogen en teamwork.

Aan de start verschenen CeleRacing van het Gymnasium Celeanum en All Stars van Thorbecke, met leerlingen van beide scholen in beide teams. Bij de Shell Eco-marathon draait het niet om snelheid, maar om efficiëntie: welk team bouwt een auto die met zo weinig mogelijk energie zo ver mogelijk kan rijden? Aan die uitdaging hadden de leerlingen het hele schooljaar gewerkt. Ze ontwierpen en bouwden hun auto’s zelf, zochten sponsors, regelden de communicatie en schakelden experts in wanneer dat nodig was.

De reis begon al vroeg. Op dinsdag 24 juni ging om 05.00 uur de wekker en vertrok het team richting Polen. Na een lange dag rijden werden de eerste voertuigen rond 17.00 uur op het circuit verwacht. Terwijl een deel van het team de registratie verzorgde, begonnen anderen met het opbouwen van het kamp. Toen later op de avond ook de busjes met de aanhangers arriveerden, werd alles ingericht voor een week vol techniek, teamwork en wedstrijdspanning. Na een kom tomatensoep en een eerste teamoverleg zat de eerste dag erop.

Van 24 tot en met 28 juni draaide alles om de wedstrijd. Voor elke race wacht een technische keuring. Geen eenvoudige stap, want de auto’s werden kritisch beoordeeld op veiligheid en techniek. Maar beide teams kwamen door de keuring heen. Daarna mochten ze het circuit op: de Silesia Ring, het modernste en op één na langste motorsportcircuit van Polen. Een bijzonder moment. Na een jaar ontwerpen, bouwen en testen reden de auto’s eindelijk op een echt racecircuit.

Toch bleek al snel dat techniek soms zijn eigen plannen heeft. De remmen van de CeleRacing-auto werkten niet naar behoren en moesten worden gerepareerd. Dagenlang werd gezocht naar een oplossing. Teamleden stonden vroeg op, werkten lange dagen en probeerden alles wat ze konden bedenken. Zelfs andere teams schoten te hulp. Het volledige team uit het Italiaanse Carpi en een deelnemer van een Iers team dachten mee en hielpen zoeken naar de oorzaak van het probleem.

Op zondag ging de wekker opnieuw tussen vijf en half zes. Het was de laatste dag in de paddock en de laatste kans voor CeleRacing om nog een officiële poging neer te zetten. Alles werd op alles gezet om de remmen werkend te krijgen. Maar hoe hard er ook werd gewerkt, het probleem bleek hardnekkig. Uiteindelijk moest het team accepteren dat een nieuwe poging er niet meer in zat. CeleRacing is uiteindelijk maar één keer de baan op geweest. Teleurstellend? Zeker. Maar tegelijk liet juist dit moment zien waar de Shell Eco-marathon óók om draait: samenwerken, doorzetten en elkaar helpen.

Het All Stars-team verging het beter: zij konden uiteindelijk zes keer de baan op! Bij één van de technische keuringen bleken de riemen niet in orde, maar gelukkig was het team van de HAN uit Arnhem/Nijmegen zo aardig om hun oude gordels te geven en zo kon All Stars toch door de keuring.

De laatste dag op het circuit stond in het teken van opruimen, afscheid nemen en terugkijken. CeleRacing en All Stars vielen niet in de prijzen, maar tijdens de prijsuitreiking werd enthousiast gejuicht voor het team uit Carpi, dat in dezelfde categorie als CeleRacing een derde plaats behaalde.

Maandag ging om 04.00 uur opnieuw de wekker. Tenten werden afgebroken, busjes geladen en de terugreis begon. Na een lange rit kwam het team weer samen voor een laatste gezamenlijke maaltijd en een afsluitend teamgesprek. Daar werden ervaringen gedeeld, complimenten uitgewisseld en natuurlijk nog één laatste groepsfoto gemaakt.

De Shell Eco-marathon leverde veel meer op dan alleen een plek op het circuit. Er werd gelachen, soms gefrustreerd gesleuteld en af en toe een teleurstelling verwerkt. Maar bovenal deden de leerlingen nieuwe ervaringen op. Er ontstonden nieuwe contacten en vriendschappen, onder andere met het team uit Carpi. Er wordt zelfs nagedacht over een vervolg van die samenwerking.

CeleRacing bestaat sinds 2018. Sinds schooljaar 2024-2025 werken ook leerlingen van Thorbecke Scholengemeenschap mee aan dit project. Inmiddels rijdt naast CeleRacing ook een tweede team: Allstars. In beide teams zitten zowel leerlingen van het Celeanum als het Thorbecke. CeleRacing racet onder de vlag van het Celeanum en All Stars onder de vlag van Thorbecke. Klik hier voor meer foto’s.